fbpx

Modern Jazz

modern-jazz-modern-contemporary-danceloveit-studio-tanca-szkola-bielsko-biala

Modern Jazz to forma tańca rozwijająca się od wczesnych lat XX wieku. Część europejskich tancerzy przeciwstawiła się klasycznemu baletowi i rozpoczęła praktykę wolnego tańca – „free dance”, pozwalającego im ukazać w tańcu ich uczucia, bez nacisku na technikę i sztywne ramy ruchowe.

Europejscy tancerze: Francis Dellarte, Emile Jaques-Dalcroze i Rudolf von Laban zapoczątkowali teorię ludzkiego ruchu i ekspresji oraz metod nauczania tańca – „european modern and expressionist dance”. Ich teorie i technika obiegły Europę, znajdując wielu zwolenników i naśladowców (również w Rosji i Wielkiej Brytanii), przedostały się do teatrów i szkół tańca oraz dalej, za ocean – Ameryka, Nowa Zelandia i Kanada.

Podstawowymi cechami Modern Jazz, niezależnie od koncepcji i techniki jest: współdziałanie za siłą grawitacji zawieszanie ruchu, czyli balansowanie między stanem równowagi a upadkiem, izolacja ruchu, wykorzystanie pędu ciała, nagłe zmiany pozycji i kierunku.

Nowoczesny Modern jest tańcem kontrastów, łączącym w sobie zarówno dynamizm, jak i liryzm, przyspieszanie, jak i zwalnianie, podnoszenie jak i opadanie. Sama technika oparta jest na połączeniach podstawowych technik modern z izolacją, która jest charakterystyczna dla klasycznego tańca jazzowego. Oczywiście pojawiają się tam także podstawowe techniki baletu.

Zajęcia Modern Jazzu prowadzi Ewelina Tomiczak.

Przejdź do zakładki GRAFIK i dowiedź się, kiedy odbywają się zajęcia Modern Jazz.